Hamilelikte Yoga

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2021

Bir bebeğinizin olacağını bilmek büyük bir mutluluk. Ancak bu neşeye genellikle sabah bulantısı, duygusal iniş çıkışlar, kas ağrıları ve yaklaşan emekle ilgili endişeler eşlik eder. Kadın doğum uzmanları ve ebeler, daha sağlıklı ve mutlu bir hamileliğe teşvik etmek için hamile kadınlara yogayı önermektedir. Hamileliği süresince yoga yapmış kadınların bu dönemi daha kolay atlattıkları ve daha rahat bir doğum gerçekleştirdikleri görülmüştür. Dolayısıyla hamileyseniz ve rahatlamanın veya formda kalmanın yollarını arıyorsanız, hamile yogası tam size göre olabilir.

Online hamile yogası

Doğum, yarı içgüdüsel yarı öğrenilen bir süreçtir. Her kadının içgüdüsel potansiyelini hatırlaması ve hamilelik boyunca bilgilenmesini; fiziksel, ruhsal ve zihinsel hazırlıklar yaparak dengeli bir dönem geçirmesi hem anne ve bebek için kıymetlidir. Hamileliğin olumsuz etkileri azaltmak ve rahat, huzurlu bir denge yakalayabilmek için doktorlar sporu önerirler. Ancak ne yazık ki her spor hamileler için uygun değildir; diğer yandan sadece fiziksel egzersiz de tabii ki de yeterli gelmemektedir. Dolayısıyla en iyi çözümün neredeyse insanlık tarihi kadar eski bir pratik olan yoga olduğu görülmektedir. Araştırmalar, doğum öncesi yoganın güvenli olduğunu ve hamile kadınlar ve bebekleri için birçok faydası olabileceğini göstermektedir.


Hamile yogası nedir?

Hamile yogası hamilelik dönemini daha rahat ve huzurlu geçirmek isteyen kadınların düzenli aralıklarla, uzman eğitmenler gözetiminde yaptıkları bir yoga türüdür. Doğum için önemli olan pelvis kaslarını, sırtı ve karnı güçlendirir. Nefes çalışmaları ise beden farkındalığını artırır, hem annenin hem çocuğun bolca oksijen almasını sağlar ve bedendeki gerginlikleri azaltır.


Hamile yogasının faydaları:

  • Sağlıklı ve düzenli uykuyu destekler,

  • Stresi ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur,

  • Doğum için gerekli olan kasların gücünü, esnekliğini ve dayanıklılığını artırır,

  • Bel ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve nefes darlığını azaltmaya yardımcı olur,

  • Doğum öncesi yoga, diğer hamile kadınlarla tanışıp bağ kurmanıza ve yeni bir ebeveyn olmanın stresine hazırlanmanıza da yardımcı olabilir.

Not: Söz konusu faydalar, bedenden bedene ve pratiğin yoğunluğuna göre değişebilir. Ancak hamile yogası genel olarak bu konular hususunda destekleyici ve yararlıdır.


Peki, kimler hamile yogası yapabilir?

Hamilelik gibi hassas bir dönemde hamile yogasına katılacaksanız öncelikle doktorunuza danışmış olmanız gerekmektedir. Doktor onayı almış olan hamileler, bütün evrelerde bu pratiğe katılabilirler. Hamile yogası yapmak için önceden spor yapmış olmanız ya da esnek bir vücuda sahip olmanız gerekmez. Pratik zorlayıcı olmaktan ziyade destekleyicidir ve doğuma hazırlığa yöneliktir.


Hamile yogası ne sıklıkla yapılmalıdır;

Çoğu doktor hamilelik döneminde günde yarım saat ile bir saatlik sporun yeterli olduğu görüşündedir. Hamile yogası dersleri genellikle haftada 1 ya da 2 sefer yapılır. Ancak hamile, uzmanın önerdiği asanaları ve nefes çalışmalarını diğer günlerde de evde tekrar edebilir.Hamile yogasında dikkat edilmesi gerekenler

Doktorunuza danışın. Hamileliğiniz yüksek riskli kabul ediliyorsa ya da başka sağlık komplikasyonlarınız varsa hamile yogasına başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.


Gerçekçi hedefler koyun. Her ne kadar hamile yogası bedeni zorlayacak asanaları içermese de kendinizi zorlamadan, sakin ve akışta kalarak pratik yapmanız çok önemlidir. Diğer yoga pratiklerindeki pozları hedef alarak çalışmak hem bedeni zorlar hem de gerçekleşmeyen hedefler hayal kırıklığı yaratabilir.


Bedeninizin sınırlarına saygı gösterin. Diğer yoga pratiklerinde olduğu gibi bedene ve bedenin sınırlarına saygı göstermek esastır. Her beden farklı ve özeldir. Dolayısıyla bir kişinin kolayca yaptığı bir poz diğer için belki de imkansız olabilir. Bunun bilinciyle hareket etmek ve bedenin zorlandığı yerleri gözlemleyerek hemen bir adım geri gelerek pratiğe o noktadan devam etmek oldukça önemlidir.


Son olarak;

Hamilelik döneminde her duyguyu iki kişilik yaşarsınız. Huzurlu ve sakin olduğunuzu bebeğinizin hissedebildiği gibi kaygılı ve gergin oluşunuzu da hisseder. Hamile yogası ile gelen sakin bir zihin doğmamış çocuğunuza karşı daha duyarlı olmanızı sağlar. Anne ve bebek arasındaki bu artan esenlik duygusu ve bağlantı, her ikisi için de mümkün olan en iyi hamilelik ve doğum deneyimini kolaylaştırır. Siz de hamile yogası yapmak istiyorsanız online seanslara ya da pandemi önlemlerine uygun düzenlenmiş stüdyomuzdaki seanslara katılmak için bize ulaşabilirsiniz.

41 görüntüleme0 yorum